817
89103

SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Valnöt och valnötsfaner. Rektangulär uppfällbar filtklädd skiva. I sargen två lådor. Ben med snidad förgylld dekor. Skivan med inlagd dekor av ben i form av ränder och stiliserat solfjädersmönster. Längd 93, bredd 52, höjd 76 cm.

Undre skivan med spricka, mindre kompletteringar.