821
76241

SPELBORD, av Dreessen, Karlskrona 1800.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Fanerat med björk, amarant, mahogny och färgat lövträ. I sargen låda. Inläggningar av blomsterkvistar, fjäril, fågel och kattliknande fabeldjur. Signerad undertill med blyerts "förfärdigat uti Carlscrona hos snickaren P: M: Dreessen den 29 ocktober 1800". Längd 98, bredd 47, höjd 77 cm.

Fanerskador, skivan slagen, senare lås.

Tilläggslista

Underredet troligen omfanerat.

Antikbörsen, nr 6, 1995, finns en traditionell sengustaviansk sekretär av mahogny avbildad, som är signerad "Förfärdigat af P A [?] Dressen uti Carlskrona d 6 april 1815".