848
73933

KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Gråmålade. Stoppad rygg. Dekor av bladsnitt. Fragment av Stockholms stolmakareämbetes sigill. En otydligt signerad, förmodligen av Johan Erik Höglander, mästare i Stockholm från 1777. (2)

Kompletterade fotavslutningar.

Proveniens

Familjen Gorthon, Helsingborg.