859
77711

KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
29 000 SEK

Grå- och blåmålade, ställvis förgyllda. Oval stoppad rygg. Fyrsidiga ben med fyllda kannelyrer. Krön och sarg med snidade blommor och blad. (2)

Ett ben lagat.

Tilläggslista

Ett ben lagat.

Proveniens

Tidigare baron och friherrinnan Carl Fredrik Bennet, Strandvägen 55, Stockholm.

Svenska hem i ord och bilder, Stockholm 1928, sid. 118.