884
74273

STOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Gustavianska.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
875 - 1 310 EUR
922 - 1 380 USD
Klubbat pris
16 500 SEK

Bronserade. Rektangulär nedåt avsmalnande stoppad rygg. Dekor av bladsnitt. Signerade IEH. Båda med Stockholms stolmakareämbetes sigill. En märkt med bläck undertill
"von Leesen". (2)

Ben med lagningar.