901
73935

Taburetter, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
875 - 1 050 EUR
922 - 1 110 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Gråmålade. Stoppad sits. Sarg med bladsnitt. Signerade ILG. Båda med Stockholms stolmakareämbetes sigill. (2)

Ett ben senare.

Proveniens

Familjen Gorthon, Helsingborg.