928
74171

APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Förgylld brons. Svängda bladornerade ljusarmar. Höjd 45 cm. (2)

Lagningar.

Proveniens

Tidigare Bo Leijonhufvud. Familjen ägde Åkerö på 1800-talet och appliquerna ska ha hängt där enligt tradition.

Svenska hem i ord och bilder, Stockholm 1920, Bo Leijonhufvuds hem, Sibyllegatan 38, Stockholm, auktionens appliquer i salongen avbildad sid. 134.
Sjöberg, Lars och Ursula, Rum för möbler, ICA bokförlag 1998, sid. 185, interiör på Åkerö av Olof Fridsberg, jmf snarlika appliquer.