935
73859

Ljuskrona, för tretton ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Förgylld mässingsstomme behängd med prismor. Svängda bladornerade ljusarmar. Nedtill piggbotten. Dekor av pressad mässingsplåt i form av palmetter och blommor. Höjd 130, diam 101 cm.

Borrad för el.