942
74319

KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
17 500 SEK

Förgylld brons och vit marmor. Kolonnformat skaft på kvadratisk bladornerad bas på tassfötter. Svängda ljusarmar med griphuvuden, kedjehängen och bockfötter. Krönande kotteknopp. Höjd 35 cm. (2)

Smärre bristningar, skadade kedjehängen, en skadad bladornering vid fot.

Proveniens

Enligt uppgift Kaggeholm el. Bränninge, Södermanland.