952
79069

LJUSSTAKAR, ett par, av Samuel Weigang Stockholm 1785. Gustavianska.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Tenn. Räfflade kolonnskaft på klockformad kannelerad fot. Dekor av pärlstav. Höjd 24 cm. (2)

Smärre bucklor och lagningar, en liten bristning.