Madeleine Pyk – en samling F769
964
89597

LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 900 EUR
1 640 - 2 180 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Patinerad och förgylld brons. Nedåt avsmalnande räfflade skaft på rund fot med blommor och åskvigg. Höjd 20 cm. (2)

Samoyault, Jean-Pierre, Pendules et bronzes dÉameublement entrés sous le Premier Empire, Paris 1989, jämför ljusstakar på Fontainebleau som troligtvis är utförda av Galle 1805, sid 181.