Höstens Klassiska 554

129 föremål
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
911. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
912. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
914. SPEGEL. Tidigt gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
915. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799). Transition.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
916. SPEGEL. Gustaviansk.
916. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
918. SPEGEL. Gustaviansk.
918. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
919. SPEGEL. Gustaviansk.
919. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
920. SPEGEL. Gustaviansk.
920. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
921. SPEGEL. Gustaviansk.
921. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
922. SPEGEL. Sengustaviansk.
922. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
923. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
924. SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
925. SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
41 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
926. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
98 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
927. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
928. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
930. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
931. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
932. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
934. LJUSKRONA, för åtta ljus. Tyskland, omkring år 1800.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
935. Ljuskrona, för tretton ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
936. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl-Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
937. LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan,
1800-talets andra fjärdedel.
937. LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
938. AMPEL, för tolv ljus. Empire/Empirestil.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
939. AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
940. AMPEL, för tre ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
941. AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
942. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
943. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
85 000 - 95 000 SEK
944. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
945. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
948. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
949. KANDELABRAR, för tre ljus. Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
951. LJUSSTAKAR, ett par, av Nicolas Lake, Vänersborg, 1756. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
952. LJUSSTAKAR, ett par, av Samuel Weigang Stockholm 1785. Gustavianska.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
953. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
954. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
955. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
956. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
957. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
958. LÄSLAMPOR, för ett ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
959. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
960. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
961. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
962. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
964. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
965. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
966. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
967. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
968. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
969. LJUSSTAKAR, ett par. Möjligen Italien, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
970. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
971. GOLVUR. England, 1700-talets andra hälft. "Edw. Cockey Warminster".
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
972. GOLVUR, av John Breakenrig, Edinburgh (verksam 1767-1800).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
973. VÄGGPENDYL, av Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
974. VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg, urmakare i Stockholm 1787-1801. Gustaviansk.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
975. VÄGGPENDYL. Schweiz, 1700-talets slut.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
976. VÄGGPENDYL. Gustaviansk.
976. VÄGGPENDYL. Gustaviansk.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
977. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
978. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
979. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
980. KONSOLUR. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
981. BIBLIOTEKSUR. London, 1700-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
982. BIBLIOTEKSUR. Colin Salmon, London, 1700-talets slut.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
983. BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
984. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
92 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
985. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
986. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
987. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
988. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
989. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
990. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
991. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
992. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
993. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
994. BORDSPENDYL. Empire. Wien, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
995. BORDSPENDYL. Fransk senempire.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
996. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
997. 8 DALER SM 1659. Karl X Gustav.
Klubbat pris
1 875 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
998. 4 DALER SM 1721. Fredrik I.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
999. 1 DALER SM 1676. Karl XI.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1000. 1 DALER SM 1743. Fredrik I.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1001. 1/2 DALER SM 1747. Fredrik I.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1002. VATTENBEHÅLLARE. 1700-tal.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1003. SCHATULL. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1004. PÄRM. Louis XIV.
1004. PÄRM. Louis XIV.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1005. SKRIVELSE. Ludvig XVI, Versailles 1781.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1006. EKVINOKTIALRING, av Henry Sneewins (verksam i Holland 1643-61).
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1007. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1008. SALTKAR, ett par. Carl Gustaf Snak, Stockholm 1844.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1009. SKIVA. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1011. FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1785. Rokoko.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK