1005A
150617

BRODERAD VÄSKA. Fritt broderi. Höjd 28 cm. Tillverkad av Anna Casparsson.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
278 - 370 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Polykroma broderier av rosenträd och andra blommor med paljetter, glasstenar, olikfärgade metalltrådar. Delar av framstycket, veckade kanten och bakstycket av ceriserosa silkesammet.

Ställvis slitage, obetydliga fläckar, skador.

Anna Casparssons textila kompositioner förekommer sällan på auktioner. Född 1861 debuterade hon först 1945 och kom då att uppskattas mycket för sin originalitet. 1960 visade Moderna museet en separatutställning av hennes alster. Casparsson experimenterade med olika material i sina broderier och applikationer exempelvis silverspetsar, knappar, pärlor. A.C. 1861-1961.