1014
143939

DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 242 x 147 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Komponerat 1929. Tillverkat före 1942.

Något slitage, smärre fläckar och skador, konserveringar gjorda på LSH Textilkonservering (Livrustkammaren, Skoklosters slott, Hallwylska museet) 1996. Konserveringsrapport, offert och faktura medföljer.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad , Stockholm 1968, plansch 28; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 114.