1058
115609

MATTA. "Falurutan mörk". Rölakan. 244 x 178,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

Komponerad 1952.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med smärre skador, skadade kortsidor, de flesta fransar saknas.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 68.