1062
138065

MATTA. "Björkhult". Rölakan. 327,5 x 222,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Komponerad 1964.

Något slitage och solkig. Fransarna med något slitage.

Björkhult är en plats i Knäred. Konstnärinnan uttryckte sin syn på Björkhult som följande: En Knäredsby där granen tränger samman odlade tegar och björkedungar.