1075
130697

VÄVD TAPET. "Ile Gleenan", "Fågelön". 110 x 147,5 cm. Gobelängteknik. Signerad PF AUBUSSON GYNNING (Pinton Frères, Lars Gynning).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Komponerad 1952. Teddy Brunius bok "Lars Gynning - textila bilder" med dedikation och signerad utställningskatalog från Kulturen i Lund medföljer.

Blekt. Något smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador.

Jämför Brunius, Teddy: Lars Gynning - textila bilder, Lund 1985, färgplansch sidan 18, text sidan 19.

Förlaga till en större väv med samma namn. Väven komponerades efter en dikt av Robert Mallet. Dikten utgick från en verklig händelse om en man som förliste med sin båt och hamnade på en fågelö som var fridlyst. Mannen anfölls av fåglarna eftersom det var ruvningstid.