1131
121329

ATELIER BORGILA, kaffeservis, 3 delar, Stockholm 1964, sterling.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Rak form, fasade hörn, krönande blomknippe, handtag av ebenholts. Sockerskål med invändig förgyllning. Kaffekannans höjd 18 cm, vikt tilllsammans 1088 g.

Kaffekannans liv med buckla och repor. (3)