1217
147275

VICKE LINDSTRAND, vas, "De fyra vindarna", Orrefors 1938.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
98 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Vas, optikblåst med graverad och slipad dekor av nakna figurer, fiskstim, fåglar, blommor m.m. samt texten ÖSTAN, NORDAN, VÄSTAN och SUNNAN. Signerad Orrefors Lindstrand 1273 A4. E.G. (gravör Emil Goldmann). Höjd 24,5 cm, diameter 24,5 cm.

Obetydliga repor.

H. Ricke, U. Gronert. Glas in Schweden 1915-60. München 1986. Katalognummer 148, sid 117. Lars Thor, Legend i glas, en bok om Vicke Lindstrand, Liber förlag, Stockholm 1982. Avbildad sid 31.

Modellen formgiven år 1933. Modellen visades på världsutställningen i Paris 1937.