169
146393

Ivan Ivarson

(Sverige, 1900-1939)
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
35 300 - 39 700 EUR
36 800 - 41 400 USD
Klubbat pris
Ivan Ivarson
(Sverige, 1900-1939)

Röd julle Stenungön

Signerad I. Ivarson. Utförd 1930. Duk 96 x 108 cm.

Proveniens

Konstnärens familj.
Fru Maj Jahn, Göteborg.
Därefter i privat svensk samling.

Kungliga Akademien för De fria Konsterna, "Ivan Ivarson minnesutställning", 21 augusti - 15 september 1946, kat nr 44 (utlåndad av konstnärens familj).
Göteborgs Konstmuseum, "Ivarson-utställningen", 15 maj - 31 augusti 1975, kat nr 58. (utlånad av Maj Jahn, Göteborg).
Sveriges Allmänna Konstförening, 6 september - 28 september, 1975, kat nr 58 (utlånad av Maj Jahn, Göteborg).

A tergo på duken påskrift "No 400".

Formgivare