276
121879
Bror Marklund
(1907-1977)

Studie till "Gestalt i storm"

Signerad BM och numrerad 3/4. Gjutarstämpel Rosengren Limhamn. Guldpatinerad. brons. Höjd 36, längd 38 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 000 - 2 500 EUR

Klubbat pris:
16 000 SEK
Tilläggslista

Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.

Proveniens

Carl-Axel Valén, Stockholm.

Eugen Wretholm, "Bror Marklund, SAK 1973, sid 104.