324
112575

Richard Mortensen

(Danmark, 1910-1993)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 200 - 71 000 EUR
55 600 - 74 100 USD
Klubbat pris
480 000 SEK

Richard Mortensen
(Danmark, 1910-1993)

"Hélène"

Signerad RM och daterad 11 IX (september) -56 a tergo. Duk 100 x 80 cm.

Tilläggslista

Teto Ahrenbergs samling.

Proveniens

Teto Ahrenbergs samling.
Galerie Konstruktiv Tendens, Stockholm.

Biennale Internationale d'Arte di Venezia, 1960, kat nr 678.

Jan Würtz Frandsen, "Richard Mortensen - Afklaringens år 1940-1958", avbildad helsida färg sid 779, kat nr 787

Dedikation "À Helène Ahrenberg".