338
145063
Paul Jenkins
(1923-2012)

"Phenomena Outside Leap".

Signerad Paul Jenkins och daterad Paris 1960 a tergo. Duk 130 x 162 cm.

Utropspris:

140 000 - 160 000 SEK

14 000 - 16 000 EUR

Klubbat pris:
280 000 SEK
Tilläggslista

Parallellt boende i Frankrike samt medlemsskap i ADAGP. Omfattas av följerätt. (d) Droite de suite.

Proveniens

Galerie Beyler, Basel.
Carl Lund, Aubonne, Schweiz.
Galerie Karl Flinker, Paris.