380
147595
Marc Chagall, (Efter)
(1887-1985)

"Avenue de la Victoire à Nice", ur: "Nice et la Côte d'Azur"

Färglitografi, 1967, av Charles Sorlier, signerad med blyerts XXXIV/LXXV. 61 x 46 cm, bladstorlek 74 x 53 cm (Arches).

Kraftigt gulnad, missfärgad efter passepartout, svag missfärging (efter tejp a tergo) på bladets kanter. Monterad med tejp a tergo.

Utropspris:

100 000 - 120 000 SEK

10 000 - 12 000 EUR

Klubbat pris:
140 000 SEK
Tilläggslista

Bladstorlek 74 x 53 cm. Kraftigt gulnad, missfärgad efter passepartout, svag missfärging (efter tejp a tergo) på bladets kanter. Monterad med tejp a tergo.

Mourlot CS 31.