Arne Jones E1299
415
120479

Friedensreich Hundertwasser

(Österrike, 1928-2000)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Friedensreich Hundertwasser
(Österrike, 1928-2000)

"Good Morning City - Bleeding Town" (mit Phosphorfarben überarbeitete Ausgabe)

Färgserigrafi med metallprägling, 1970-71, signerad med tusch 1086/10000, tryckt hos Studio Quattro, Campalto-Venedig, utgiven av Ars Viva, Zürich. Bladstorlek 84,5 x 55,5 cm.

Repa i bildytan, ett metallpräglat fält med färgbortfall (15 x 3 mm), liten fläck, smärre ytsmuts, smärre defekter längs bladets yttre kanter.

Koschatzky 42.

Formgivare

Friedensreich Hundertwasser var en Österrikisk bildkonstnär, formgivare och arkitekt född i Wien. Han studerade vid Wiens konstakademi samt på resor till bland annat Florens, Paris, Marocko, Tunisien och Sicilien. Hundertwasser hette tidigare Friedrich Stowasser men ändrade sitt namn till Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser som ungefärligt kan översättas till ”Fredsrike Regndag Mörkfärggrann Hundravatten”. Han är använder skickligt färg och form i sina verk. I sitt skapande blandar han figurativ och abstrakt konst. På 1950-talet började Hundertwasser intressera sig för skapande av arkitektur som skulle vara bra för människan och naturen. Hundertwasser har bland annat byggt “Forest Spiral” som finns i Darmstadt, Tyskland med organiska former och starka färger.