145205

442. JOAN MIRÓ, "Équinoxe".

Etsning, färgakvatint och karborundum, 1967, signerad med blyerts 67/75, tryckt hos Arte Adrien Maeght, Paris, utgiven av Maeght, Paris. Bladstorlek 104,4 x 74 cm (Chiffon de Mandeure).

Veck längs bladets vänstra kant, 2 färgbortfall på bladets vänstra kant (7 x 4 mm och 4 x 2 mm, i det svarta färgfältet), mindre veck på bladets högra kant, mindre fläckar. Monterad med lim längs bladets övre kant a tergo.

Följerätt
Ja
Proveniens

Sotheby's London, 13 dec 1991, Lot 453.

Utropspris
300 000 - 350 000 SEK / 30 000 - 35 000 EUR
Klubbat pris
370 000 SEK