442
145205

Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 600 - 31 100 EUR
27 800 - 32 400 USD
Klubbat pris
370 000 SEK

Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)

"Équinoxe"

Etsning, färgakvatint och karborundum, 1967, signerad med blyerts 67/75, tryckt hos Arte Adrien Maeght, Paris, utgiven av Maeght, Paris. Bladstorlek 104,4 x 74 cm (Chiffon de Mandeure).

Veck längs bladets vänstra kant, 2 färgbortfall på bladets vänstra kant (7 x 4 mm och 4 x 2 mm, i det svarta färgfältet), mindre veck på bladets högra kant, mindre fläckar. Monterad med lim längs bladets övre kant a tergo.

Proveniens

Sotheby's London, 13 dec 1991, Lot 453.

Dupin 428.