532
144091

Cecilia Ömalm

(Sverige, Född 1974)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Cecilia Ömalm
(Sverige, Född 1974)

"The trial"

Signerad Cecilia Ömalm Krajcikova och daterad 2004 och numrerad 4/10. Digitalt print på papper 57 x 41 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Natalia Goldin Gallery, Stockholm

Formgivare

Cecilia Ömalms arbeten handlar om proportioner och vårt förhållningssätt till dessa. Hon vill skapa möjligheter att se något nytt, stiga in i något omöjligt och för betraktaren att ta del av konstverket.

De digitala fotografiska collagen är beskrivningar av ett tillstånd eller ett psyke, något obestämt, suggestivt, kanske hallucinogent. En värld som pendlar mellan det fantastiska och det
förbjudna. Hon utgår från gamla förlagor och sammanfogar fragment i nya sammanhang. Det handlar om motsatser; död-levande, dröm-verklighet.

Ett verk ur serien "Malmaison" är inköpt till Moderna Museet samlingar. Verken som ingår i serien visar salar, bibliotek, paviljonger och andra högreståndsmiljöer. Titeln är tagen från "Malmaison" som var ett palats som tillhörde Napoleon Bonaparte; litterärt översatt betyder det "the evil house". Konstnärens palats är en utsökt dröm av ondska, som vi känner från noveller av bland andra Marquise de Sade. Stämningen i palatset är mörk och hotfull, rummen är tomma men vackert dekorerade.

Cecilia Ömalm är representerad bl.a på Moderna Museet, Västerås konstmuseum och Statens Konstråd.