"Double sofas"
Signerad David Byrne och daterad -84 och numrerad 3/10 a tergo. Cibachrome 60 x 40 cm.
Ej examinerad ur ram.
Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.
Tidskiften DAMN -a magazine on contemporary culture, No.16 2008, bild nr. 11.
David Byrne, "Strange ritual", Chronicle Books, 1995.
David Byrne är även känd som sångare i det amerikanska New Wave-bandet Talking Heads, som var stora på 1980-talet.