596
79663

Sten Eklund

(Sverige, 1942-2009)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
21 000 SEK

Sten Eklund
(Sverige, 1942-2009)

"DS RAM".

Signerad SE och daterad 70. Glas 20,5 x 26,5 cm.

Proveniens

Mats B.

En variant av motivet förekommer som det akvarellerade kopparsticket "Nr.39. Ramen vid muren" i konstnär M.G Paléens "Anteckningar rörande Kullahuset", 1971.

Formgivare

Sten Eklund, svensk målare och grafiker. Utbildad 1966-1971 vid Konstakademin. Han är känd bland annat för sitt arbete med den fiktive 1800-talsbotanikern J M G Paléen och Kullahusets hemligheter där 53 handkolorerade kopparstålstick med tillhörande skulpturer ingår. Bildberättelsen är ett märkligt konstprojekt. Redan tidigt hade Eklund fascinerats av obegripliga apparater och konstruktioner som han målade på glas eller duk. I akvarell eller gouahe har han i Duchamps anda gjort märkliga bataljmålningar och andra scener befolkade med mekaniska figurer.