61
142347

ABC-HYLANDS HÖRNA

Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
22 200 - 24 400 EUR
23 100 - 25 500 USD
Klubbat pris

ABC-HYLANDS HÖRNA

Aa Olle Olsson-Hagalund. "Astronauten". Signerad OOH. Akvarell och gouache 25 x 24 cm. Bb Olle Olsson-Hagalund. "Beatles". Signerad OOH. Akvarell och gouache 25 x 24 cm. Cc Olle Olsson-Hagalund. "Chefen". Signerad OOH. Akvarell och gouache 25 x 24 cm. Dd Bror Marklund. "Dekooetage". Signerad Bror Marklund och numrerad 1/1. Etsning och collage 37,5 x 37,5 cm. Ee Bror Marklund. "Emancipationsdebatten". Signerad Bror Marklund och numrerad 1/1. Etsning 37,5 x 37,5 cm. Ff Bror Marklund. "Fans". Signerad Bror Marklund och numrerad 1/1. Etsning 37,5 x 37,5 cm. Gg Karl-Axel Pehrson. "Glesbygd". Signerad K.A.Pehrson. Blandteknik 30,5 x 30,5 cm. Hh Karl-Axel Pehrson. "Hemslöjd". Signerad K.A.Pehrson. Blandteknik 34,5 x 34,5 cm. Ii Karl-Axel Pehrson. "Idrott". Signerad K.A.Pehrson. Blandteknik 34,5 x 34,5 cm. Jj Karl-Axel Pehrson. "Journalisten". Signerad K.A.Pehrson. Blandteknik 34,5 x 34,5 cm. Kk Bror Hjorth. "Kontokort". Signerad Bror Hjorth. Blandteknik 39 x 39 cm. Ll Bror Hjorth. "Lorten". Signerad Bror Hjorth. Blandteknik 39 x 39 cm. Mm Bror Hjorth. "Maskulinum". Signerad Bror Hjorth. Blandteknik 39 x 39 cm. Nn Bror Hjorth. "Nyckelbarnet". Signerad Bror Hjorth. Blandteknik 39 x 39 cm. Oo Gustav Rudberg. "Omoralen". Signerad Rudberg. Blandteknik 33,5 x 34,5 cm. Pp Gustav Rudberg. "P-plats". Signerad Rudberg. Blandteknik 37,5 x 32 cm. Qq Gustav Rudberg. "Quicklunch". Signerad Rudberg. Blandteknik 30,5 x 41,5 cm. Rr Gustav Rudberg. "Resebyrån". Signerad Rudberg. Blandteknik 36,5 x 41,5 cm. Xx Lennart Rodhe. "X". Signerad med monogram. Blandteknik 29 x 28,5 cm. Yy Lennart Rodhe. "Yrkesboxning". Signerad med monogram. Blandteknik 29 x 28,5 cm. Zz Lennart Rodhe. "Zebran". Signerad med monogram. Blandteknik 29 x 28,5 cm. Åå Martin Lamm. "Årgång". Signerad Lamm. Tusch och krita 38 x 33,5 cm. Ää Martin Lamm. "Älgen". Signerad Lamm. Tusch och krita 38 x 33,5 cm. Öö Martin Lamm. "Övertid". Signerad Lamm. Tusch och krita 38 x 33,5 cm.

Tilläggslista

Omfattas av följerätt. (d)

24 förlagor till bokstäverna A-R och X-Ö (Lars Norrman utförde och behöll förlagorna till bokstäverna S-V). Konstnärerna skänkte sina förlagor och texterna till bokstäverna skrevs av svenska folket.

Hylands Hörnas ABC-bok såldes till förmån för spetälska barn över hela världen inom ramen för Radiohjälpens verksamhet. Boken tillkom i samarbete mellan Hylands Hörna och Sveriges Radios förlag. Boken som trycktes hos Svenska Tryckeri Bolagens STB i Stockholm 1966 medföljer.