690
147813

Fruls Tilpo

(Sverige, Född 1960)

"Sensational town"

Signerad Tilpo samt signerad Fruls Tilpo och daterad 2006 a tergo. Duk 68 x 92 cm.

Utropspris:

16 000 - 18 000 SEK

1 500 - 1 690 EUR

1 440 - 1 620 USD

Klubbat pris:
14 000 SEK
Formgivare

Tilpo, Fruls (Hans Eriksson) f.1960 I Stockholm. Utbildad vid Kungl. Konsthögskolan 1981-1986. Hans konst är färgstark och uttrycker mänskliga känslor med en blandning av humor och allvar ofta med en politisk medvetenhet som bakgrund. Alla bilderna är kopplade till något upplevt, ofta överraskande möten. Husorna , som återkommer är ursprungligen en bild av hans farmor, som påminde om Dagmar Ebbesen och Julia Caesar, som båda spelade de karaktärsfasta och stränga husorna i de gamla pilsnerfilmerna. Målningarna kan också innehålla självbiografiska element som Herr och Fru Tilpos liv som zigenare i en mångkulturell värld. Han målar med en egensinnig kolorit och har en drastisk humor.