760
120957

RAGNAR ÖSTBERG, karmstolar, 1 par, Sverige ca 1907.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Björk, med inläggningar i mahogny och bonad björk, genombruten ryggbricka med intarsiadekor i reserver, sidor med geometrisk dekor, klädd stoppad sits.

Smärre skador och slitage. (2)

Proveniens

Villa Mullberget, Djurgården, Stockholm. Arkitekt Ragnar Östberg byggde om sommarhuset Mullberget till en villa åt Elin (född Bonnier, dotter till Karl-Otto) och Yngve Larsson (borgarråd i Stockholm på 1920-talet, ledare för Stadsbyggnadsroteln) år 1907.

Inredningen till Villa Mullberget ritades av Ragnar Östberg, ett häfte med 4 originalteckningar avbildandes stolsmodellen medföljer. Monogramsignerade RÖ.