773
135247

ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-30-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Försilvrad metall, urnformad mittdel med modell av muromgärdad medeltidsstad, 4 svängda ljusarmar krönta av segelskutor på vågkam. Skärmar av gultonat glas. Höjd ca 77 cm, diameter ca 80 cm.

Försilvringen med slitage.

Per Torndahl var konstnärlig ledare för belysningsbolaget Atelier Torndahl i Perstorp 1922 -26. Wilhelmina (Tidit) Wendt var ett av barnen till Perstorps Industriers grundare Wilhelm Wendt och hon var aktiv som formgivare för Atelier Torndahl. Huruvida det är endera av dessa två som formgivit armaturerna är oklart.