787
112087

OKÄND FORMGIVARE, byrå och spegel, Sverige 1920-30-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Byrå i bonad björk, palisander, svart skiva samt bärnstensfärgade draghantag av bakelit, fyra större och fyra mindre lådor, inläggningar av fält och band. Längd 120 cm, djup 45 cm, höjd 66 cm. Spegel, bonad björk, rund. Diameter 99 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage och repor, en nyckelbussning saknas. (2)