796
122703

CARL MALMSTEN, skrivbord, "Ståndare".

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
41 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny med stiliserad intarsiadekor av växter m.m., sargen med tre lådor. Brännmärkt CM. Längd 170 cm, bredd 85 cm, höjd 75 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage.

Formgivet 1948.