spegel, sannolikt utförd vid Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1933-35.
Ramen klädd i naturfärgat läder, tillverkad för Bredenbergs varuhus i Stockholm. Höjd 90 cm, bredd 55,5 cm.
Smärre skador och slitage.
Red. Caldenby, Hultin, "Asplund", Stockholm 1985, sid 102 (plan och sektion av interiör).
Ahlberg, "Gunnar Asplund, architect" , Stockholm, 1943, s 148-149.
Erik Gunnar Asplund ritade och inredde den mycket lilla tomten i hörnan Drottninggatan/Mäster Samuelsgatan för Bredenbergs varuhus 1933-1935.
Bredenbergs hade enligt ritningarna åtta provrum, spegeln kommer från ett av dessa.