879
139211

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

spegel, sannolikt utförd vid Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1933-35.

Ramen klädd i naturfärgat läder, tillverkad för Bredenbergs varuhus i Stockholm. Höjd 90 cm, bredd 55,5 cm.

Smärre skador och slitage.

Red. Caldenby, Hultin, "Asplund", Stockholm 1985, sid 102 (plan och sektion av interiör).
Ahlberg, "Gunnar Asplund, architect" , Stockholm, 1943, s 148-149.

Erik Gunnar Asplund ritade och inredde den mycket lilla tomten i hörnan Drottninggatan/Mäster Samuelsgatan för Bredenbergs varuhus 1933-1935.
Bredenbergs hade enligt ritningarna åtta provrum, spegeln kommer från ett av dessa.