882
138059

GLÖSSNER, takarmatur, 1940-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Närmast klockformad glasskärm med blästrad dekor av bladverk, signerad Glössner - Co, mattgul innerskärm, mässingsstomme. Höjd 91 cm, större skärmens diameter 35 cm.

Glössner & Co grundades i Stockholm under tidigt 1940-tal. Firman tillverkade belysningsföremål och exklusiva inredningsdetaljer i konstnärligt utformat glas, både genom konstsandsblästring, gravering och glasböjning. Glössner utförde även dekorerade glasväggar till banker, hotell, caféer och konditorier. Formgivare som ritat för Glössner är t.ex. Bo Notini, Einar Forseth, Endre Nemes och Gunnar Torhamn.