942
141063

ARNE JACOBSEN, stol, "Tungan", Fritz Hansen, Danmark 1950/60-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
3 200 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Modellnr 3102. Palisander. Märkt FH DANMARK.

Fotavslutningar saknas, rostanlupen benställning, slitage.

Tilläggslista

The surface is dry, since the varnish is worn, the base has some rust, feet are missing.

Modellen formgiven år 1955 för Munkegaardsskolan.