947
100639

FINN JUHL, skåp, Bovirke, Danmark, 1950-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Palisander och bok, tre dörrar samt utdragbar skiva i lönn, inredning med hyllplan och utdragbara lådor. Höjd 157 cm, bredd 103 cm, djup 45 cm. Nyckel finns.

Obetydligt slitage. Nyckel finns.

Modellen formgiven år 1952. Originalkvitto daterat 20/11 1953 om 1075 kr, från Wessels i Malmö.