957
106177

POUL KJAERHOLM, ljuskrona, "PK-101", E Kold Christensen, Danmark.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Mattpolerat stål, spiralformad med ljusarmar för levande ljus. Märkt DENMARK i stålet. Höjd 114 cm.

Obetydligt slitage.

Modellen utställd på Triennalen i Milano på 1950-talet.

Tidskriften Form nr 10, år 1957, avbildad på sidan 287.