Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
964
121815

POUL HENNINGSEN, takarmatur, "PH Kontrast", Louis Poulsen, Danmark.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388 - 581 EUR
443 - 665 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Skärmar av aluminium, lackerade i vitt och orange. Höjd 50 cm.

Obetydligt slitage.

Tilläggslista

Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.

Proveniens

Carl-Axel Valén, Stockholm.

Modellen formgiven år 1957. Modellen är ej i produktion idag.