1004
144585

SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Gustaviansk. Förgylld och bronserad. Oval med dekor av bandrosett, rosor och krönande kärve. Svängda ljusarmar av mässing. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel. Höjd 80, bredd 50 cm.

Glas och en ljusmanschett senare, lagade ljusarmar.