1017
151323

AMPEL, för åtta ljus. Sverige, 1800-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Skålformad med kotteknopp. Svängda bladornerade ljusarmar. Dekor av vädursmaskaroner, klot och tofsar i kedjehängen. Skålen med invändig bläckpåskrift " Denna Lampa är Förfärdigad hos C. P. Svedberg d 29 october 1833". Höjd 65, diam 60 cm.

Renoverad, omförgylld, kompletterad, borrad för el.