1023
148725

KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons samt svart marmor. Skaft med de tre gracerna på triangulär fot. Svängda ljusarmar. Krönande flamma. Höjd 48,5 cm.

Smärre skador och lagningar. (2)