1031
104799

KANDELABER, för två ljus. Troligen sengotiskt nederländskt arbete.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Mässing. Rakt skaft på rund klockad fot. Svängda genombrutna ljusarmar. Höjd 46 cm. Sekundära delar medföljer.

Omarbetad, kompletterad, lagning, bristningar.

Proveniens

Rockelsta, von Rosen.