Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor av antikiserande kvinnofigur, ymnighetshorn och parställda gripar. Vitmålad urtavla märkt "Beurling. Stockholm". Höjd 91, bredd 56 cm. Pendel och nycklar medföljer.
Dekorskador och -lagningar, en lös del medföljer, slitage kring nyckelhål.