1063
111715

VÄGGPENDYL, av Per Henrik Beurling (verksam i Stockholm 1783-1806). Sengustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
12 500 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor av antikiserande kvinnofigur, ymnighetshorn och parställda gripar. Vitmålad urtavla märkt "Beurling. Stockholm". Höjd 91, bredd 56 cm. Pendel och nycklar medföljer.

Dekorskador och -lagningar, en lös del medföljer, slitage kring nyckelhål.