1074
123961

BORDSPENDYL, av Michel-Francois Piolaine (mästare i Paris 1787). Louis XVI.

Bordspendyl, av michel-francois piolaine (mästare i paris 1787). louis xvi.

Brännförgylld brons och vit marmor. Profilerad sockel med relief av musicerande putti. Urhuset flankerat av på hundar ridande putti samt örnhuvuden. Krönande gudinna med ymnighetshorn symboliserande välgång och överflöd. Vitemaljerad urtavla märkt "Piolaine A Paris". Längd 48, höjd 54 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Lagerkrans i höger hand saknas.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

10 256 - 12 821 EUR

Klubbat pris:
130 000 SEK
Proveniens

Enligt tradition har pendylen tillhört Axel von Fersen (1755-1810) och därefter ärvts inom ätterna von Lantingshausen och von Höpken.

Ottomeyer & Pröschel, Vergoldete bronzen, München 1986, del I, sid. 280, avbildad modellteckning av snarlik bordsdpendyl i Bibliothèque nationale, Paris, Cabinet d'Estampes Le 30, 53, Fig. 1.).

Om auktionen