1076
113843

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
27 000 SEK

Förgylld brons. Kvinna som pyntar sig. Dekor av amoriner och kärleksattribut. Längd 37, höjd 48 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Några dekordelar saknas. Skadade visare och emalj.

Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, sid. 177, jämför snarlik modell från omkring 1815.