1099
149595

LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons. Något balusterformat bladhölstrat kolonnskaft på oktogonal fot. Reliefdekor av svanar och stiliserade växter. Höjd 41 cm exkl elmontering. Skärm medföljer.

Smärre bucklor och lagningar, fylld fot.